Rss Feed Tweeter button Facebook button Technorati button Reddit button Linkedin button Webonews button Delicious button Digg button Flickr button Stumbleupon button Newsvine button Youtube button
Avanza

Altın Vize: Türkler için Portekiz Rüyası

Altın Vize: Türkler için Portekiz Rüyası

Avanza olarak hizmetlerimiz dünyanın farklı yerlerinde sürmekte ve şimdi de Portekiz’deyiz.

Lisbon’daki ofisimizi açmış bulunuyoruz ve uluslararası müşterilerimize bu tutkulu pazarda hizmet veriyoruz.  Portekiz çok moda ve bunun nedenini biliyoruz. Ülkenin çok çekici bir enerjisi var. Uluslararası sermayeyi kendine çekmeyi başardı, ekonomisini dengeledi ve komşusu olduğu Avrupa ülkelerinden daha hızlı bir ivmeyle büyüyor.

Ekonomik durumu kırılgan olmasına rağmen mucizevi bir şekilde bunu başardılar.  Sol politikalardaki uzlaşma ve mali politikalardaki düzenlemeleri istikrar getirdi ve işsizlik oranında azalmayı sağladı.

Türkler bu güzide ülkeden uzak değiller ve Portekiz’deki Türkler’in sayıları yakın dönemde ciddi oranda arttı. Son yıllarda gerek bireysel, gerekse şirket olarak yatırımları üçe katladı.

Çimento sektöründen, limancılığa, lüks tüketimden, kuru meyveye… yatırımlar tüm ülkede çeşitlenerek artmakta. Bunun sonucu olarak 2012’den bu yana Portekiz’deki yerleşik Türk sayısı 2012’den bu yana %40 artış gösterdi.

GOLDEN VISA

Bu durumda altın vize olarak bilinen vize türü vatandaşların tüm garantileri kapsayacak biçimde ülkede yaşamasını sağlıyor. Portekiz şartları diğer ülkelere göre çok daha makul, yıllık asgari kalış süresi talep etmiyorlar ve emlak sektör fiyatları çok cazip.

Kayıtlı bilgilere göre Altın vize için yapılan yatırımların 82,2 milyon euroluk kısmı emlak yatırımı, 16 milyon euroluk kısmı ise sermaye aktarımından oluşmakta. Ülkelere göre dağılımı ise şu şekilde:

1.- Çin: 4,331

2.- Brezilya: 801

3.- Türkiye: 353

4: Güney Afrika: 303

5.- Rusya: 269

Bu tip vizelere başvurmanın 350,000 Euro’dan başlayan emlak alım satımları, sermaye aktarımı, personel istihdamı gibi birçok yolu bulunuyor.

Yararları ise şöyle:

  • Oturum vizesi gerekmeden Portekiz’e girebilmek,
  • Portekiz’de çalışmak ve yaşamak,
  • Tüm Şengen ülkelerinde, başka bir vizeye gerek duymaksızın seyahat edebilmek,
  • Aile birleşmesinden yararlanmak,
  • 5 yıl boyunca sürdürülen yatırım sonrasında sürekli oturum için başvuru hakkı kazanmak,
  • 5 yıl boyunca sürdürülen yatırım sonrasında Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkı kazanmak.

Eğer bu konu ilginizi çekiyorsa Portekiz’de oturum hakkı kazanmanız için size yardımcı olmamız ve başvuru sürecinizi yönetmemiz için bizimle info@avanza.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.